Σάββατο, 06 Ιουλίου 2019

Εντυπωσιακός και ουσιώδης ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Νόρτζελαντ

Ο σοβαρός, ουσιώδης και ορεξάτος ΠΑΟΚ στο δεύτερο φιλικό του, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας, επικράτησε με σχετική ευκολία της Νόρτζελαντ.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα στο δεύτερο δυνατό φιλικό της επί ολλανδικού εδάφους και με την υποστήριξη δεκάδων οπαδών της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα επικράτησε της Νόρτζελαντ με σκορ 3-0, χάρη σε γκολ των Άκπομ, Γαϊτανίδη και Ζαμπά.

Οι “ασπρόμαυροι” ξεκίνησαν τον αγώνα με τους: Πασχάλακη, Δεληγιαννίδη, Μιχάι, Κρέσπο, Σοάρες, Κάτσε, Μίσιτς, Λημνιό, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ και Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ και στο σημερινό παιχνίδι έδειξε την διάθεσή του να πιέσει από νωρίς ψηλά τον αντίπαλο του και του “βγήκε” σε καλό, καθώς στο 7ο λεπτό από “κλέψιμο” του Ενρίκε ο Άκπομ με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ. Σε όλο το πρώτο μέρος ο Δικέφαλος “πατούσε” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Δανούς σε ορισμένα χρονικά σημεία να δείχνουν να μην μπορούν να “ακολουθήσουν” τον ρυθμό των νταμπλούχων Ελλάδας, κάνοντας αρκετά σκληρά φάουλ. Μάλιστα, στο 27ο λεπτό ο Δεληγιανίδης αποχώρησε ως τραυματίας, με τον Μάτος να παίρνει την θέση του. Αξιοσημείωτη ήταν η καλή εμφάνιση του 20χρονου Μιχάι, ενώ στον χώρο του κέντρου ο Κάτσε δεν είχε καλή “χημεία” με τον Μίσιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μελίσσας, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Στοχ, Πέλκας και Γαϊτανίδης

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ “κλείδωσε” την υπόθεση νίκης, καθώς στο 65ο λεπτό ο νεαρός Γαϊτανίδης με όμορφο ψιλοκρεμαστό σουτ κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε λίγα λεπτά αργότερα ο “ορεξάτος” Λέο Ζαμπά, που έπειτα από όμορφη κάθετη του Ελ Καντουρί κέρδισε από κοντινή απόσταση τον αντίπαλο τερματοφύλακα, “γράφοντας” το τελικό 3-0.